Dlaczego warto zastosować kołnierz ortopedyczny w przypadku problemów z kręgosłupem?

Obciążenia oraz uszkodzenia odcinka szyjnego dotykają coraz większą liczbę osób. Z dolegliwościami tego odcinka kręgosłupa borykają się nie tylko osoby starsze, problem ten jest coraz częściej obserwowany wśród ludzi młodych. Ma na to wpływ siedzący tryb życia oraz brak dostatecznej ilości ruchu. Rehabilitację oraz właściwą regenerację kręgosłupa wspiera także profesjonalny sprzęt ortopedyczny, do którego zaliczają się także kołnierze.

Czym jest kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny to tak naprawdę orteza, której zadaniem jest unieruchomienie i stabilizacja kręgów znajdujących się w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jej celem jest także odciążenie kręgów oraz zapobieganie dodatkowym obrażeniom. Stosowana jest nie tylko po wypadkach (np. komunikacyjnych), ale także u osób, które skarżą się na uciążliwe bóle kręgosłupa i szyi czy uczucie sztywności kręgosłupa. Co ważne w każdym przypadku zdejmowanie kołnierza do spania nie jest konieczne, wystarczy odpowiednio dobrana poduszka. Można się także w nich kąpać, jednak należy pamiętać o późniejszym wysuszeniu produktu.

Podstawowe rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Ortezy ortopedyczne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, które dopasowuje się do aktualnych potrzeb pacjenta oraz charakterystyki dolegliwości. Wyróżnia się kołnierze jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Pierwsze z nich używane są podczas rehabilitacji oraz transportu osób, które doznały obrażeń. Zastosowanie kołnierzy dwuczęściowych łagodzą ból, skutecznie unieruchamiają wrażliwy odcinek i polecane są szczególnie w przypadku złamań i skręceń.  

Drugim podziałem kołnierzy jest wyróżnienie kołnierzy miękkich i sztywnych. Miękki kołnierz sprawdzi się doskonale w przypadku zmian reumatycznych oraz nerwobólach, dyskopatii oraz różnego rodzaju urazów. Ortezy sztywne polecane są jeśli nastąpiły odkształcenia odcinka szyjnego.