Orteza stawu skokowego – co warto o niej wiedzieć?

Staw skokowy jest najbardziej narażonym na urazy stawem w ludzkim organizmie. Najczęstsze kontuzje tego elementu układu kostno-stawowego to zwichnięcie i skręcenie. W tych przypadkach pomocne okazują się ortezy i stabilizatory. Czym są, kiedy je stosować i jak zakładać?

Czym jest orteza?

Orteza stawu skokowego jest to usztywniacz na kostkę mający na celu jej stabilizacje. Działa na podobnej zasadzie jak gips, jest jednak dużo lżejszy. Stabilizator kostki unieruchamia i wzmacnia staw stopy. Ortezy wykonane są z delikatnych tkanin, dzięki czemu przepuszczają one powietrze. Materiały te nie powodują podrażnień skóry.

Kiedy stosować?

orteza stawu skokowego

Orteza stawu skokowego jest stosowana w przypadku urazów tego stawu oraz jego zwyrodnień. Usztywniacz na kostkę jest zalecany przez lekarzy przy zwichnięciach i skręceniach. Podobnie jak w przypadku gipsu, decyzje o stosowaniu ortezy podejmuję lekarz ortopeda. Przed jej założeniem konieczna więc jest konsultacja ze specjalistą, który podpowie jak długo należy ją nosić i jak zakładać.

Stabilizator kostki – czy zdejmować na noc?

W przypadku lekkich urazów nie jest konieczne nosze ortezy podczas snu. Wszystko zależy od zaleceń lekarza prowadzącego. Niestosowanie ortezy podczas snu, w niektórych może pogłębić uraz oraz wydłużyć okres rekonwalescencji.