Kontuzje przytrafiają się każdemu, bez względu, czy jest to osoba trenująca zawodowo czy amatorsko. Bardziej dotkliwe urazy mogą wymagać pomocy lekarskiej, operacji i rehabilitacji. Słabsze natomiast przerwy od sportu i regeneracji, ponieważ mogą powodować silne bóle. W przypadku kontuzji oraz dla profilaktyki stosuje się różnego rodzaju stabilizatory.
Co to jest stabilizator i jak działa?
Stabilizator ortopedyczny to opaska, ściągacz lub orteza, służąca do ochrony kontuzjowanych miejsc. Opasek elastycznych używa się także profilaktycznie. Działanie stabilizatora ortopedycznego polega na lekkim ucisku lub wręcz usztywnieniu i utrzymaniu stałej pozycji. Jego zadaniem jest odciążenie mięśni i stawów, zabezpieczenie wybranych fragmentów przed urazem poprzez dopasowanie się do ciała.
Rodzaje stabilizatorów
Dobierając stabilizator, warto wiedzieć, jakie występują typy tych akcesoriów. Dzielą się one z reguły pod względem części ciała, do których są przeznaczone oraz budowy. Najbardziej popularnym i potrzebnym jest stabilizator na kolano, ponieważ ta część ciała najczęściej ulega urazom podczas najróżniejszych aktywności fizycznych. Występuje w postaci opaski lub bardziej sztywnej ortezy, do stosowania profilaktycznego oraz po nabytych kontuzjach. Rynek oferuje również stabilizatory stawu skokowego, nadgarstka, barku, dłoni, kciuka, kręgosłupa, karku i łokcia.